Jdi na obsah Jdi na menu
 


Warcraft 3: The Frozen Throne


Když do kotle s orky, lidmi, elfy a nemrtvými přihodíte špetku démonů a hlubinných zrůd, dočkáte se pořádné vařby. Peklo bude praskat ve švech a nůž pomstychtivosti ochutná nové krve!

The Frozen Throne navazuje na události původní hry a rozpoutává před našimi zraky příběh, za který by se nemusel stydět ani plnotučný výtvor. Planoucí Legie v čele s démonem Archimondem byla sice poražena, ale zlovůle temných lordů zasela nenávist do celé říše. Zrádný elf Illidan uprchl a po jeho stopách se vydávají nejenom noční elfové. Pracuje přitom pro vyšší moc, kterou zastupuje přeživší pán démonů prahnoucí po definitivní smrti krále nemrtvých. Daleko na severu, pod zamrzlou skálou, kam oko žádného smrtelníka nepronikne odpočívá Zamrzlý Trůn, který je nutné zničit. Když si k tomu domyslíte, že se na scéně objeví nemrtví, lidé, vodní nagy a krvaví elfové, musí vám být jasné, že bude veselo.
Příběh obsahuje více zvratů než kolik jich zažijete po strávení dva roky prošlé konzervy s nazelenalým obsahem. Z přátel se klubou nepřátelé a z oponentů kamarádi. Vždy když máte pocit, že je vše na dobré cestě k vítězství a nepřítel je zatlačen do kouta, cosi se zvrtne a rázem je všechno jinak. Nebudeme ale prozrazovat pikantní detaily, abychom vás nepřipravili o důležitý moment překvapení. Nezávislý pozorovatel znalý populárních telenovel by epicky laděný příběh přirovnal k Dallasu. Je tu láska, nenávist, přátelství a to vše posypané troškou fantazie a démonické atmosféry. Jenom všudypřítomný sex tu chybí, ale to je možná dobře. Po příběhové stránce se autoři skutečně vyřádili a nachystali nám desítky minut, snad i hodiny namluvených sekvencí v enginu hry. Ty jsou k vidění nejenom na začátku a na konci každé mise, ale i v jejím průběhu.

Kampaně
V první kampani ochutnáte šípy nočních elfů a v celkově osmi misích budete honit Illidana, abyste nakonec zjistili, že je všechno jinak. V druhé kampani roztažené do šesti misí byste podle charakteristiky měli hrát za lidskou alianci. Ve skutečnosti se obléknete do kůže krvavých elfů, kteří jsou sice spojenci lidí, ale nic netrvá věčně. Konečně závěrečná třetí kampaň sice obsahuje osm misí, ale jedna z nich je rozdělena na tři části. Bičovat budete zrádného temného rytíře Arthase. A jak to všechno dopadne? Nechte se překvapit, závěr je totiž velmi zajímavý a dává tušit zadní vrátka pro druhý datadisk. Nebo Warcraft 4?
Tím však herní zábava zdaleka nekončí, protože vedle hlavní kampaně si pro nás autoři přichystali ještě jednu bonusovou. Zahrajete si v ní za orky, kteří byli odsunuti na druhou kolej. Zvláštní je v tom, že nebudete stavět základnu, nýbrž procházet svět s hrdinou a plnit různé úkoly. Svým způsobem jde o menší, ale zábavné RPG. Tomu kdo poctivě sleduje teleshoping je nyní jasné, že ani tohle není všechno. Za jedny peníze získáte i skrytou kampaň, která je zašita v nabídce custom champing. Naleznete zde minikampaň o třech misích, která sleduje osudy orkské hordy. Pamětníkům nepochybně přijdou povědomé, protože ve skutečnosti nejde o nové mise. Objevily se totiž v prvním demu Warcraft 3, ale do plné hry si cestu nenašly.

Krvavé mise
Doby, kdy bylo samozřejmým cílem každé mise pouhé vykleštění nepřátelské základny, jsou naštěstí pryč. Ničeho podobného se nedočkáte ani v The Frozen Throne. Naopak se budete divit jak až pestrá, hlediska úkolů, může být pouhá realtimová strategie. Autoři podobných her chodí stále častěji pro inspiraci k tvůrcům RPG, o tom není pochyb. Vašim úkolem bude kupříkladu eskortovat spojenecký konvoj, zabít mocného démona, objevit cestu skrze starobylou jeskyni, osvobodit zajaté splubojovníky a tímto způsobem bychom mohli pokračovat ještě dlouho. O výrazné zpestření se starají vedlejší úkoly, kterých je rovněž požehnaně. Ty obnáší třeba skládání roztroušených artefaktů nebo zabíjení mocných stvůr.
Ve šlépějích poctivých datadisků kráčí i další inovace a novinky. Předevím je tu čerstvý hrdina pro každou rasu obdařený vlastní sadou speciálních dovedností. Nové hrdiny můžete rekrutovat i z řad neutrálních jednotek, což znamená, že si je vychutná každý bez ohledu na svoji rasu. Tito neutrální hrdinové oživují hlavně multiplayer, protože budete hůře odhalovat, s čím na vás oponent přitáhne.

Horští obři a jim podobní
Rozšíření se dočkaly i armády všech národů. Kupříkladu lesní elfové mohou trénovat sympatické horské obry nebo kouzelné dráčky. Obři jsou schopni rvát stromy ze země a následně jimi mlátit své nepřátele. Užitečné je to především vůči budovám. U lidské aliance objevíte magické válečníky spell breakery a jezdce na dracích. Horda se pro změnu pyšní berserky, což jsou vylepšení troll headhunteři, letci na obřích netopýrech a do třetice spirit walkery. Kruh uzavírají nemrtví, kteří si na pomoc přivolali podpůrné sochy schopné doplňovat manu i životy a destroyery, speciální bojovníky proti magickým jednotkám.
Ani staré jednotky nemusí se závistí hledět na posily, protože byly obdařeny novými schopnostmi. Pavoučí stvůry nemrtvých se mohou volně zakopávat do země, což je skryje před zraky nepřátel a navíc jim zrychlí regeneraci životů. Katapulty zase mohou vrhat rozpálený olej, o jehož účincích se nemá cenu více rozepisovat Komické helikoptéry lidské aliance byly vybaveny protivzdušným dělem a konečně druidi nočních elfů získali nové kouzlo.

Konečně přichází hospůdky
Pohým výčtem novinek bychom v klidu zabrali celou recenzi, proto nyní šlápneme do pedálů a zrychlíme. Ptáte-li se jak si stojí budovy, máme pro vás dobrou zprávu. Každá rasa dostala do vínku magický obchod, ve kterém si můžete pořídit různé artefakty. V hospodě si pro změnu naverbujete neutrální hrdiny a v přístavech zase koupíte lodě. lodě jsou zvláštní v tom, že je nemůžete stavět ve vlastních budovách, nýbrž pouze v neutrálních. Rozšířeno bylo i vybavení samotných hrdinů čili se můžete těšit na celou řadu nových artefaktů. Za zmínku stojí speciální runy a knihy, které jsou na jedno použití. Jakmile se k nim hrdina přiblíží, tak se aktivují a vy se dočkáte třeba uzdravení nebo oživení padlých.

Vylepšený multiplayer
Pokud trávíte hodiny na battle.netu a měříte si své síly s kamarády, tak se i vy můžete přidat k oslavující většině. Blizardi vám totiž nachystali nejenom spoustu nových map, ale i vylepšený editor světa. S jeho pomocí si můžete vytvořit co se vám zlíbí a nyní i in-game sekvence obohacené zvukovou stopou. Slíbenou novinkou je i klanbáze, přičemž do každého klanu se vejde sto členů. Třešničkou na dortu jsou automatizované a pravidelné turnaje a samozřejmě i nový žebříček.

Zatoulaná noha
Smysl pro humor autorům rozhodně zapřít nemůžeme, protože co chvíli narážíte na rozličné vzkazy a věci, které bezprostředně nesouvisí s Azerothem. Kupříkladu v závěru druhé kapitoly jsme objevili ztracenou Wirtovu nohu. Ano, Wirt je ten hošík z Diabla, který o svojí končetinu přišel a ta zbylá je klíčem do tajné úrovně v D II. To by člověk neřek, kam až se může taková nešťastně ušmiklá noha zatoulat.

Konec lovu
V závěru vás musíme upozornit na nekompatibilitu různých jazykových verzí. Pokud jste si koupili čeký Warcraft 3, můsíte si pořídit i český The Frozen Throne. Naštěstí se ale nemáte čeho obávat, protože se u nás prodává lokalizovaná verze, včetně dabingu. Informujeme vás o tom jenom pro případ, že byste si chtěli z ciziny dovézt hezký dárek. Zvolíte-li si správnou verzi, pak svých peněz nebudete litovat. Podobně propracovaný datadisk se vším co k němu patří nevychází každý den. Tžko se nám to přiznává, ale ani po usilovném pátrání se nám nepodařilo objevit zásadní nedostatky. Ovšem to už vy dávno víte, protože jste po uši zaboření v Azerothu a bojujete o pozici na ledovém trůně!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář